Opublikowany w styczniu 2010 przez International Federation of the Phonographic Industry (IFPI) coroczny raport ukazuje globalny obraz konsumpcji muzyki, z którego wynika iż:

  • Wzrost sprzedaży singli w postaci elektronicznej na świecie wyniósł 10% w 2009 roku, natomiast sprzedaż albumów w formie elektronicznej wzrosła o 20%.
  • Sprzedaż muzyki cyfrowej wzrosła o 940% od roku 2004, jednak sprzedaż całego rynku muzycznego spadła o 30% w tym samym okresie.
  • Przychody ze sprzedaży muzyki w formie cyfrowej wzrosły z nieznacznego poziomu w roku 2003, do wysokości 27% globalnego przychodu dla rynku muzycznego w roku 2009.
  • Dostępny (legalny) katalog muzyki w formie cyfrowej wzrósł z miliona utworów w roku 2003, do około 11 milionów w roku 2009.

Analiza: Dla rynku muzycznego, powyższe wartości są ogólnie postrzegane jako dowód na to, że wzrost sprzedaży elektronicznej przysługuje się do wzrostu ogólnej sprzedaży muzyki, jednak nie jest w stanie powstrzymać rozpowszechnionej fali piractwa internetowego. Niemniej jednak, znaczny wzrost sprzedaży singli i albumów sugeruje, że istnieje duże zapotrzebowanie na legalne pobieranie plików wśród istotnej grupy konsumenckiej, pod warunkiem, że opakowanie, cena i obsługa klienta są atrakcyjne i bez szwanku.

źródło:

Mintel, (2010), Paid-For vs Free – Consumer Attitudes to Pricing in Media and Music – UK – April 2010, Mintel Group [Online]


Poprzedni artykułŚmierć przemysłu muzyczego jaki znamy?
Następny artykułJak pozyskać menadżera zespołu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj