Ellie Lawson jest jednym z wielu artystów, który zdecydował się na niezależność względem wytwórni płytowej, wcześniej będąc pod ‘skrzydłami’ dużej wytwórni: Atlantic Record. Ellie założyła własną wytwórnię ‘Create Your Own Reality’, przez którą wydała swoją drugą płytę, zatytułowaną ‘Lost Songs’.

Zjawisko zakładania niezależnych wytwórni staję się obecnie niezwykle częstym zjawiskiem wśród zachodnich artystów i zespołów muzycznych.

Na jednej z konferencji muzycznych, Ellie przedstawiła wskazówki na odniesienie sukcesu w branży muzycznej:

  1. WŁAŚCIWI LUDZIE

    Zaangażuj doświadczonych i szanowanych ludzi w biznesową stronę swojej kariery muzycznej. Kiedy zaczynałam 1) nie wiedziałam, że jest to możliwe 2) nie wiedziałam, jaką daje to moc. Istotnym jest aby ze swoją muzyką dotrzeć do wpływowych ludzi, którzy są w stanie pomóc wskoczyć na ‘wyższy poziom’.

    Jeśli masz menadżera, który posiada odpowiednie umiejętności oraz dobre podejście, to już jakiś pozytywny start. Jednak nie ustawaj w nawiązywaniu kontaktów z ludźmi doświadczonymi w biznesie muzycznym, lub postaraj się znaleźć dobrego prawnika który lubi twoją muzykę i chciałby się w jakiś sposób zaangażować.

    Wielu prawników entuzjastycznie podchodzi do współpracy z nowymi, wschodzącymi zespołami i jest w stanie pracować po niższej cenie lub nawet za darmo, dopóki zespół nie odniesie sukcesu.

  2. BĄDŹ PROAKTYWNY I PRÓBUJ WSZYSTKIE MOŻLIWOŚCI

    Bądź proaktywny i próbuj wszystkie możliwości, ażeby twoją muzykę usłyszeli ‘właściwi ludzie’, którzy byliby w stanie tobie pomóc. Najciężej jest dotarzeć do tych najbardziej wpływowych osób, które niejako mają moc decydowania o sukcesie danego artysty. Niemniej jednak jeśli podejść do tego z odpowiedniej strony (np. w interesujący sposób zwrócić na siebie uwagę), może to przynieść ciekawe efekty. Jedyną drogą do odniesienia sukcesu jest próbować różnych rzeczy i próbować ich jak najwięcej. Szukaj osób w internecie, w magazynach muzycznych, na Myspace, zaglądaj na okładki swoich płyt CD w poszukiwaniu takich osób i pisz do nich prosząc o radę, o pomoc itd.

  3. ODMOWA

    Zaakceptuj fakt, iż wiele z tych osób odmówi pomocy, ale wiedz też, że ludzie którzy są w stanie ci pomóc istnieją naprawdę i niejako czekają na ciebie. Jedyne co musisz zrobić, to odszukać ich. Z 50 osób tylko jedna może okazać się pomocna. I zapewne nie przypuszczałbyś, że właśnie ta a nie inna. Dlatego też ważna jest umiejętność nawiązywania kontaktów, lub też znalezienie kogoś, kto byłby w stanie robić to za ciebie, np. menadżer. Jednak nawet mając menadżera, jest wiele rzeczy, które również możesz robić w tej materii.

  4. ZAWSZE BĄDŹ PRZYGOTOWANY NA WIELKĄ SZANSĘ

    Bądź przygotowany na możliwości które mogą się nadażyć, ponieważ one istnieją i czekają aby je odkryć. Nagrywaj swoją muzykę najlepiej jak potrafisz i staraj się ją ciągle udokonalać. Noś ze sobą ulotki i rozdawaj je, graj regularnie koncerty i miej zawsze przygotowaną 30 sekundową historię o wyjątkowości tego co robisz.

  5. NIE BÓJ SIĘ ABY RUSZYĆ DALEJ, KIEDY RZECZY NIE IDĄ WEDLE PLANU

    Jeśli po 12 miesiącach wysiłków i starań coś nie funkcjonuje tak jakbyś tego chciał, nie bój się ruszyć naprzód. Zawrzyj klauzule w kontrakcie z menadżerem, że jeśli po roku czasu nie podpiszesz kontraktu z wytórnią (o ile taki był twój cel) lub nie osiągnąłeś zamierzonego celu finansowego, to masz prawo rozwiązać umowę lub wnieść do niej niezbędne poprawki. Jeśli współpracujesz z uznanym menadżerem, możesz dać sobie trochę więcej czasu. Jednak moją złotą regułą jest, że chociaż rzeczy potrzebują czasu aby zaczęły się zgrywać i przynosić efekty, to jeśli po roku czasu nic się nie dzieje, nie współgra z tobą i nie jesteś zadowolony z rezultatów, spróbuj czegoś innego.

  6. RÓB CO TRZEBA

    Kosztowało mnie wiele wyrzeczeń, aby dojść do momentu, w którym fortuna zaczęła mi sprzyjać. Przebrnęłam przez wiele niemuzycznych prac, odrzucając perspektywę kariery w innej branży.

    Jeśli muzyka jest twoją pasją, skup się na swoich silnych stronach, na wszystkim co związane jest ze światem muzycznym i spraw, aby zaczęło to pracować na twoją korzyść.

  7. WYBIERZ KIERUNEK I SKUP SIĘ

    Bądź skupiony, wybierz drogę dla każdego swojego albumu/EP który wydajesz i staraj się je udoskonalać. Postaraj się aby to co tworzysz było łatwe do opisania, sprzedania i dyskutowania. Podejmij decyzję, żeby skupić się na tym przez rok, dwa, aby następnie przejść do realizacji kolejnej ‘dużej rzeczy’, która będzie trochę inna. Dobrze jest mieć ustalone granice czasowe, aby nie ugrzęznąć na zbyt długo poświęcając się jednej i tej samej rzeczy. Przede wszystkim, bądź wytrwały w dążeniu do realizacji wyznaczonego celu.

  8. ZACHOWAJ WŁAŚCIWE PROPORCJE

    Zachowaj właściwy balans pomiędzy tworzeniem muzyki a jej promocją. Myślę, że powinien on wynosić 50/50. Tworzenie utworów jest równie ważne jak znalezienie odpowiednich słuchaczy, menadżera, wytwórni lub też sponsora.

  9. PRACUJ NAD KAŻDYM ASPEKTEM BYCIA ARTYSTĄ

    Pisanie utworów, koncertowanie, promocja, zdjęcia, blogowanie, nauka gry na instrumencie, wokale. Spróbuj zaangażować się osobiście w każdą z tych rzeczy a zaczną one ze sobą współpracować. Zasięgaj opinii innych, ale myśl za siebie. Ty sam decydujesz o tym, czy wysiłek i entuzjazm który wkładasz zwraca się i czy jesteś z tych rezultatów zadowolony, czy też nie.

  10. MIERZ WYSOKO

    Mierz wysoko. Niech twoje marzenia sięgają gwiazd. Pamiętaj, że możesz spełnić swoje pragnienia dzięki wykraczaniu poza utarte schematy. Trzymaj się swoich marzeń i pracuj w harmonii z innymi ludźmi. Możesz wesprzec się książkami, które zachęcają do podążania za swymi marzeniami i przedstawiają sposoby, w jakie można osiągać zamierzone cele.

Poprzedni artykułKiedy pozyskać menadżera i jak go znaleźć?
Następny artykułWybór menadżera zespołu – na co zwrócić uwagę

2 KOMENTARZE

  1. wszystkie wpisy są bardzo pomocne. Zespoły powinny mieć świadomość tego że branża muzyczna to normalny biznes, ja korzystam z tych informacji przy pisaniu pracy licencjackiej 😉 dzięki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj