Branding, czyli budowanie marki i jej rozpoznawalności, to zabieg marketingowy, niezbędny w każdej branży. Jest to również konieczne w przypadku artystów i zespołów muzycznych, które chcą dotrzeć do szerokiego grona odbiorców – a to jest przecież celem każdego, kto decyduje się nagrać płytę.

Aby przesłanie przekazywane światu przez artystę było jasne i dawało mu rozpoznawalność, musi odnosić się nie tylko do tożsamości artysty, jego wizerunku, poglądów czy działania, ale też komunikować się z określoną grupą odbiorców. Każdy artysta, który chce być popularny, musi skutecznie przekazywać swoje przesłanie odbiorcom, by robić na nich duże wrażenie, czyli działać według przemyślanej strategii. Ową strategią może być dotykanie pierwotnych instynktów, na przykład wzmacnianie w grupie fanów poczucia wspólnoty, może przyczynić się do pozytywnego wizerunku artysty. Jeśli tego rodzaju działanie będzie skuteczne, liczba fanów będzie wzrastać bardzo szybko.

Jak skutecznie budować markę?

W czasach przed Internetem, nieznani artyści i zespoły mogły manifestować swoją tożsamość i budować wizerunek jedynie podczas koncertów i przez wydane płyty. Dzięki Internetowi można łatwiej dotrzeć do szerszego grona odbiorców, dać im poznać swoją „markę” i sprawić, że będzie ona rozpoznawalna. Jest to dużo lepsze rozwiązanie, ponieważ z Internetu skorzystać może każdy, a osób na koncercie jest maksymalnie kilkadziesiąt tysięcy.
Jest jednak druga strona medalu – Internet przeładowany jest różnego rodzaju informacjami, także próbującymi swych sił artystami, którzy bez sensownie zbudowanej strategii i brandingu nie utrzymają zainteresowania odbiorców.
Aby zatem dotrzeć do szerokiego grona potencjalnych fanów, warto sukcesywnie budować własną markę. Wydawnictwa muzyczne inwestują w proces jej budowania mnóstwo czasu i środków, nim artysta jest gotowy do debiutu na rynku. Moment pierwszego wydania jest bowiem największą szansą na wywarcie dobrego wrażenia z trwałym wpływem na odbiorców. Co zatem można zrobić? Przede wszystkim, z pomocą działań marketingowych sukcesywnie budować strategię i własną markę. Kiedy osiągnie ona poziom, w którym będziemy konkurencyjni i gotowi na podbijanie rynku, zdobycie fanów i popularności będzie już tylko kwestią czasu.

Elementami Twojej marki są nazwa, logo, czcionka, kolory, elementy wizualne (sztuka, fotografia) i Twoja biografia. Kiedy stworzysz wszystkie te elementy, będą one wykorzystywane w całej kampanii marketingowej – na stronach internetowych, w materiałach promocyjnych, produktach, komunikatach prasowych, artykułach, na blogach i innych. Warto więc przyjrzeć im się bliżej.

Poprzedni artykułTrzy etapy marketingu muzycznego
Następny artykułJak nazwać zespół muzyczny

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj