Z biznesowego punktu widzenia, nie miałoby sensu otworzenie restauracji – włożenie ogromnego wysiłku w całe przedsięzięcie – bez ułożenia strategii promocyjnej dla zdobycia potencjalnych klientów. A tak się właśnie dzieje, jeśli się cały swój wysiłek i budżet przeznacza na zbudowanie idealnej strony internetowej, nie posiadając planu promocji.

W przypadku restauracji, kierownictwo musi przedsięwziąć kilka oczywistych, marketingowych kroków ażeby odnieść sukces, takich jak: reklama, wygenerowanie recenzji w lokalnejprasie, zdobycie dobrej opini obiegowej , czy też zaoferowanie kuponów promocyjnych.

Istnieje pewna reguła: ‘nikt nie chce jeść w restauracji, przed którą nie są zaparkowane żadne samochody’. Dlatego też  to, czy przed daną restauracją parking jest zapełniony czy też pusty, może w dużym stopniu wpływać na popularność danego miejsca.

W sieci, podobną funkcję spełnia ranking w wyszukiwarkach : wysoka pozycja w rankingu wyszukiwania oznacza, że twoja strona jest jedną z najpopularniejszych w danym obszarze wyszukiwanych słów, czego rezultatem jest zwiększona liczba osób chętnych do zajrzenia na twoją stronę. Jak zatem tą wysoką pozycję w rankingu osiągnąć?

Restauracje są znane z parkowania samochodów swoich pracowników przed restauracją po to, aby uzyskać wrażenie uczęszczanego miejsca. Strony internetowe natomiast używają optymalizacji wyszukiwania dla osiągnięcia analogicznego zjawiska.

Restauracja potrzebuje reklamy do budowania większej świadomości wśród potencjalnych klientów, ukształtowania marki i zachęcenia klientów do przekroczenia progu restauracji. Podobnie, właściciel strony internetowej może potrzebować aby wykupić baner reklamowy i użyć reklamowy program Google lub też Yahoo. Restauracja zapewne aktywnie poszukiwałaby miejsc, które zrecenzjonowałyby ją, pozycji w przewodnikach turystycznych i w różnych innych opiniodajnych obszarach, w celu zyskania rozgłosu za pośrednictwem najróżniejszych, medialnych środków przekazu.

Analogicznie, w przypadku strony internetowej, zespół powinien starać się zostać zrecenzjonowany przez bloggerów muzycznych i inne opiniodajne źródła, jak również spróbować dostać się do internetowych (oraz standardowych) magazynów muzycznych w formie opublikowanej notki o zespole.

Restauracja zastosuje szereg technik ażeby wynagrodzić swoich lojalnych klientów i stałych bywalców, włączając częste promocje (np. kup 10, kolejny zakup gratis), mające na celu zachęcenie klientów do ponownego skorzystania z usług oraz możliwie częstych wizyt. Bez wątpienia, dobra opinia obiegowa jest jedną z najlepszych form promocji, którą dobry marketingowiec potrafi kultywować używając szeregu technik, zachęcających tych wszystkich zadowolonych klientów do promocji.

źródło:

Hutchison, T., (2008), Web Marketing for the Music Business, Oxford: Focal Press

Poprzedni artykułFan na piedestale
Następny artykułElektroniczna notka prasowa zespołu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj