W poprzednim wpisie wspomniałem o byciu menadżerem samemu dla siebie. Ale jak powszechnie wiadomo, natura dusz artystycznych jest często jak fryzura na wietrze – roztrzepana, naturalnie chaotyczna i zmienna. Z założenia i z natury, muzycy powinni zajmować się raczej występami i tworzeniem bez zanurzania się w statystycznych prognozach. Niewielu artystów potrafi i ma energię na to, żeby zajmować się organizacyjnymi sprawami zespołu, ze względu na kompleksowość zadań i ich czasochłonną naturę. Jednym słowem, potrzebują menadżera.

Menadżer artysty/zespołu posiadać powinien garść umiejętności takich jak:

 • umiejętność słuchania
 • umiejętności komunikacji
 • orientacja w biznesie
 • umiejętność radzenia sobie z wieloma różnymi sprawami naraz

Dobry menadżer zespołu to przede wszystkim doskonały słuchacz. Słucha ciebie, twojej wytwórni, promotora, agenta, prawnika, dziennikarza – w zasadzie każdego kto w najmniejszym stopniu może mieć wpływ na przebieg kariery muzycznej.

Wielu z was zapewne zastanawia się, jaką rolę tak naprawdę osoba taka pełni w karierze muzycznej, jak można odróżnić dobrego menadżera od kiepskiego i na jakich zasadach opiera się współpraca pomiędzy artystą/zespołem a menadżerem.

Jaką rolę w karierze zespołu odgrywa ów menadżer?

 • pełni rolę doradcy w rozwoju kariery muzycznej zespołu, jego wizerunku i muzyki
 • załatwia koncerty oraz inne możliwości promocji muzyki zespołu
 • ułatwia drogę do podpisania kontraktu z wytwórnią nagraniową bądź też publicystyczną
 • zajmuje się sprawami finansowymi zespołu
 • wspó łpracuje z profesjonalnymi doradcami, takimi jak prawnik, agent czy księgowy
 • dba o to, aby zespół zarabiał jak najwięcej ze sprzedaży i innych form eksploatacji muzyki oraz o to, aby kariera zespołu trwała możliwie długo

źródło:

Music Managers Forum, (2003), The Music Management Bible, London: SMT
Bradford, C., (2006), Artist Management Outloud, London: SMT

_

Kiedy zespół powinien pozyskać menadżera i jak go znaleźć?

(c.d. w kolejnych wpisach:)

Poprzedni artykułByć jak.. menadżer
Następny artykułKiedy pozyskać menadżera i jak go znaleźć?

2 KOMENTARZE

 1. Witam!

  Jestem studentem Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, na specjalności e-biznes. W tym semestrze pisze prace licencjacka na temat: Internet jako platforma promocji wybranych zespołów muzycznych. Przegladajac tego bloga zauwazylem calkiem ciekawa literature w zrodlach. Chcialbym zapytac, gdzie moglbym ja znalezc. Serdecznie prosze o pomoc. Moj mail: lukaszhc@o2.pl

  Pozdrawiam

  • cześć Łukasz,
   praktycznie całość literatury czerpię z biblioteki uniwersytetu w londyńskim świecie, którą mam pod nosem. nie jestem pewien, czy uda ci się znaleźć coś na wrocławskiej półce. mógłbyś ewentualnie zamówić jakieś książki przez neta, tylko to już cena może być nie bardzo.
   pisałem swoją pracę na praktycznie ten sam temat, także jak chcesz to napisz coś więcej na temat swojej pracy i czego do niej potrzebujesz, a zobacze jak mogłbym ci pomóc. może być spis streści.
   PS. wszystko co mam jest po angielsku

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj