Nazwa, czyli jak nazwać zespół muzyczny.

Wybór nazwy zespołu może być podyktowany inspiracją lub być procesem trwającym kilka miesięcy. Artysta solowy także musi uważnie dobrać swój pseudonim lub może wykorzystać swe nazwisko, ale być może w nieco zmienionej formie, by było lepiej zapamiętywane. Łatwo przy tym stwierdzić, że zespół ma znacznie szersze spektrum dostępnych nazw, co umożliwia bardziej wymiarowe podejście do marki.

Właściwie nazwa i marka mogą być wszystkim, czego potrzebujesz, by dać się zapamiętać jako artysta. Jeśli nazwa jest czymś całkowicie wymyślonym, daje możliwość stworzenia całkiem nowej koncepcji, łączącej idee, muzykę i teksty pod jednym motywem lub symbolem. Silna marka może też dać możliwość prowadzenia wielu działalności gospodarczych, gdyż jej zasięg jest nieograniczony. Niektórzy znani artyści są znani z firmowanej przez siebie odzieży czy kosmetyków, ale jeśli zajrzysz do sklepu internetowego Iron Maiden, znajdziesz… piłeczki do golfa, lampki czy ręczniki kąpielowe.

iron maiden sklep

Wybierając nazwę, trzeba unikać przesady, gdyż można narazić się na śmieszność, a nie stać się rozpoznawanym ze względu na swoją muzykę. Trzeba też unikać używania znaków interpunkcyjnych czy niestandardowych – lepiej być kontrowersyjnym niż nudnym. Black Sabbath jest świetnym przykładem zespołu, który odniósł ogromny sukces dzięki swojemu brandingowi i kontrowersyjnej nazwie. Przez wiele lat zespół mógł się zmieniać, ale jego marka i logo nadal są takie same i rozpoznawane.

Jednym z ważnych czynników, często pomijanych, jest też dostępność nazwy domeny dla Twojego zespołu. Znaczenie ma to, czy możesz korzystać z najlepszej domeny. W tym celu warto wyszukać dostępne nazwy lub zarejestrować swoją.

Jeśli masz nowy pomysł na nazwę, możesz też użyć wyszukiwarki Google, żeby ocenić jej popularność. Jeżeli wybrana przez Ciebie nazwa generuje dużą liczbę wyników wyszukiwania, musisz z niej zrezygnować jeśli nie chcesz, by Twój zespół pozostał niezauważony pośród setek innych witryn. Pamiętaj też, że długie lub trudne do wymawiania nazwy tylko utrudnią Ci postęp w budowaniu marki. Dobra nazwa nie powinna być długa!

 

Przydatne linki:

Tutaj wyszukasz i kupisz domenę: https://www.ovh.pl/domeny 

Sklep Iron Maiden:  https://ironmaiden.com/online-shop (Jeśli ktoś z Was zna przykłady polskich artystów to piszcie w komentarzach albo na społeczności tutaj  )

 

Poprzedni artykułBranding i koncepcja czyli bez marki nie ma skutecznej promocji
Następny artykułWzrost zysków z muzyki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj