Zanim zacznie się starać pozyskać menadżera, ważne jest, żeby najpierw zidentyfikować, jakie są krótko-, średnio- i długo-falowe cele zespołu.

Wiedz kim jesteś i dokąd zmierzasz nie tylko jeśli chodzi o twoją muzykę, ale o karierę ogólnie.

Co jest twoim głównym celem? Czy chciałbyś podpisać kontrakt z dużą wytwórnią płytową, grać koncerty po całym świecie/Polsce? To są istotne, kluczowe pytania, na które tylko ty znasz odpowiedź. Te odpowiedzi są ważne dla kogoś, kto angażuje się w twoją karierę. Dzięki temu ten „ktoś“ może lepiej rozumieć czy i jak może pomóc tobie utorować drogę we właściwą stronę.

Jeśli szukasz menadżera, po pierwsze powinieneś rozumieć, jak menadżer zarabia. Otóż, wynagrodzeniem menadżera jest prowizja z wynagrodzenia, które wygenerowane jest ze sprzedaży twojej muzyki. Zatem, jeśli nie jesteś w stanie kreować zysków, nie jesteś również w stanie płacić menadżerowi.

Dobry menadżer jest w stanie być przewodnikiem dla twojej kariery muzycznej, udostępnić kontakt z ludźmi, z którymi normalnie nie udałoby się tobie skontaktować. Jest doradcą we wszelkich sytuacjach, które pojawiają się na drodze.

Zachęcam wszystkich muzyków, ażeby poczytali trochę o tym jak funkcjonuje przemysł muzyczny, jak się zmienił, na czym polega kontrakt nagraniowy/publicystyczny, itd. To istotne informacje, które mogą mieć istotny wpływ w karierze każdego poważnie myślącego muzyka. Żaden menadżer nie jest w stanie zastąpić miejsca dobrej edukacji na temat biznesu muzycznego. A ostatecznie, chociaż wielu woli nie dopuszczać do siebie takiego sformułowania, muzyka to biznes. Dlatego, jeśli chcesz związać się z branżą muzyczną, powinieneś zapoznać się z jej specyfiką.

Kilka rzeczy o tym, kim menadżer zespołu nie jest:

Menadżer nie jest niańką, więc jeśli szukasz kogoś, kto wykupuje dla ciebie obiady i chodzi za ciebie na spotkania – w takiej systuacji menadżer nie jest dla ciebie.

Menadżer nie jest agentem koncertowym! Jeśli szukasz osoby, która pomoże tobie w wyszukiwaniu koncertów do zagrania, powinieneś poszukać agenta koncertowego.

Menadżer nie jest gwarancją sukcesu, bez względu na to jak wpływowy on/ona jest. Jedyną gwarancją sukcesu jest twoja ciężka praca i zaangażowanie w pozyskiwaniu fanów i zachęcaniu ich do tego, aby słuchali twojej muzyki. Dlatego pisz coraz lepsze piosenki, graj koncerty, trasy i występuj przed publicznością, bo ona tak naprawdę się liczy.

Możesz myśleć, że potrzebujesz najlepszego menadżera, bo ci najlepsi odnoszą najwięcej sukcesów i są w stanie załatwić śnieg w lecie. Problem w tym, że wszyscy ci najlepsi są już szczelnie okupowani przez ‘dużą’ klientelę. Dlatego właśnie są najlepsi. Mają dużych klientów i napięte harmonogramy. Możliwe więc, że osoba której potrzebujesz, to jakiś mniej doświadczony w boju menadżer, który zajmuje się mniejszymi zespołami i ma czas zająć się jakimś dodatkowym projektem w swoim czasie.

Wielu muzyków ubolewa nad brakiem menadżera, nad brakiem agenta koncertowego czy wytwórni płytowej, twierdząc, że jakby tylko to mieli, to wówczas byliby w stanie odnieść sukces. A przecież jedyną osobą, która może poprowadzić twój zespół do sukcesu, jesteś ty sam..

Oczywiście, dobrze byłoby pomyśleć o tym, jak nawiązać współpracę z odpowiednią osobą, która pomogłaby wspiąć się na wyższy szczebel kariery muzycznej. Najważniejsze jednak jest to, żebyś zanim siądziesz do rozmowy z potencjalnym menadżerem, wiedział czego chcesz od muzyki i jakie są twoje plany z nią związane. Trzeba wiedzieć co się chce heh..

Poprzedni artykułWzrost konsumpcji ‘elektronicznej’ – obraz globalny
Następny artykułPrognozy dla branży muzycznej na 2011

32 KOMENTARZE

 1. X-Positive is looking for a manager. We are a young, promising band playing disco / dance music. We have experience on stage. In addition to music, we attach great importance to our image. We are looking for a person with contacts, experience in the industry who would take care of our promotion and concerts. You can watch our work on you tube https://www.youtube.com/channel/UCmkAIe2GaoGdfFOgfk6SF3g?view_as=subscriber fanpage: https://www.facebook.com/xpositive.dance/

 2. Formacja X-Positive poszukuje managera. Jesteśmy młodym, obiecującym zespołem grającym muzykę disco/dance. Posiadamy doświadczenie na scenie. Oprócz muzyki, dużą wagę przykładamy do naszego wizerunku. Szukamy osoby z kontaktami, doświadczeniem w branży, która zajęłaby się naszą promocją oraz koncertami. Naszą twórczość można obejrzeć na you tube https://www.youtube.com/channel/UCmkAIe2GaoGdfFOgfk6SF3g?view_as=subscriber fanpage : https://www.facebook.com/xpositive.dance/

 3. Witam
  Chcialabym zapytac czy mozna spiwwac piosenki wybranych przez siebie utworow np.disco polo lub te inne np hiszpanskie francuskie i angielskie ?

 4. WITAM MIŁO 🙂 JESTEM ARKADIUSZ ANDRZEJEWSKI,MAM 40 LAT, MAM BARDZO RZADKO SPOTYKANY MĘSKI GŁOS-KONTRA TENOR-BARDZO PODOBNY DO SOPRANU,KAŻDY MI JUŻ OD DAWNA MÓWIŁ ŻE POWINIENEM COŚ DALEJ Z MYM GŁOSEM ROBIĆ,JA TO ZANIEDBAŁEM,ALE TERAZ SIĘ ZDECYDOWAŁEM DAĆ TO OGŁOSZENIE,ALE TEŻ LUBIĘ ŚPIEWAĆ MUZYKĘ POP. SPIEWAŁEM W HURZE KOŚCIELNYM W TENORACH,BARDZO LUBIĘ DUŻO ŚPIEWAĆ,DLATEGO INTERESUJE MNIE ROLA WOKALISTY,BYĆ MOŻE KTOŚ MNIE ZAUWAŻY I UDA SIĘ. CHCIALBYM UDZIELAĆ SIE CHARYTATYWNIE POPRZEZ ŚPIEW,BYŁOBY TO PIĘKN,POMAGAĆ POTRZEBUJĄCYM ORAZ CHORYM,LATEGO BARDZO PROSZĘ O KONTAKT,BĘDĘ BARDZO WDZIĘCZNY,JEŻELI UDA SIĘ MNIE WYPROMOWAĆ MÓJ TELEFON : 695-496-328 , e-mail: arkdiusz1977@poczta.onet.pl. mam też FACEBOOKA

 5. Witam szukam menadżera który mnie wypromuje chce nagrać cover napisałam piosenkę i chciałabym jakoś moja karierę rozszerzyć.

 6. Mam naimię kacper mam 16 lat urodziłem si w 2000 roku 9 grudnia w Lesznie mieszkam w Polsce szukam menadżera ułoźyłem piosenkę mam tekst ale nie wiem jak ja nagrać niem mam menadżera zaproscię mnie na fb kacper juszkiewicz serdecznie dziękuję

 7. Mam na imię Kinga i w czerwcu kończę 17 lat. Nigdy nie śpiewam publicznie, ale od dłuższego czasu marzy mi się występowanie przed dużą publicznością. Jestem dość odważną i pewną siebie dziewczyną mimo swojej drobnej postury. Wiem czego chcę od życia i zawsze dążę do wyznaczonych celów. Lubię ryzykować. Nigdy się nie poddaję, zawsze przyjmuję wszystkie uwagi i staram się je poprawiać. Zdaję sobie sprawę, że nie mam zbyt dużego talentu wokalnego, ale jestem dość ambitną i pracowitą dziewczyną. Wierzę, że ktoś zauważy we mnie potencjał i się zgłosi pod email :
  kingusia741@interia.pl

 8. Witam mam na imię Oliwia mam 12 lat lubię śpiewać i tańczyć nawet zaczęłam już pisać moje własne teksty utwory wole śpiewać po angielsku ale może być po Polsku od roku poszukuje dobrego menadżera .. Jak ktoś był chętny proszę pisać na mój email OLS0003@wp.pl

 9. Poszukuję menadżera muzycznego.Mam 15 lat i bardzo dużo śpiewam.Lubię śpiewać i umiem to robić.Zazwyczaj śpiewam pop,ale zdarza się też rap.
  Pisze też teksty piosenek.Śpiewam w 3 językach – angielski , polski i od niedawna hiszpański.
  Moja przyszłość wiąże z muzyką.Już od małego pragnęłam wyjść na scenę i zaśpiewać przed publicznością.
  To było, jest i będzie moim marzeniem , które chciałabym zmienić w rzeczywistość.
  Szukam menadżera, ponieważ wiem, że może mi pomóc.Wybić się w dzisiejszym świecie jest bardzo trudno, tymbardziej jak nie ma się kontaktów i ma się 15 lat.
  Tak jak kolega wyżej – Remigiusz Świerszczek, ja też mieszkam tylko z mamą.To skomplikowane.
  Chciałabym dac się zauważyć, osiągnąć coś co z początku wydawałoby się bardzo trudne do zrealizowania i pokazać osobom w podobnym wieku,że marzenia które wydają się być niemalże niemożliwe do przełożenia na rzeczywistość, mogą się spełnić.
  Śpiew jest moja pasją, którą z dnia na dzień rozwijam.Jest dla mnie podstawą do stworzenia mojej przyszłości.Moje życie bez muzyki,bez śpiewu byłoby jak ocean bez wody.
  Jeśli ktoś kto to czyta wie jak mi pomóc, bardzo proszę o pomoc:).

  Kontakt do mnie:
  e-mail: j.mafinq@gmail.com
  tel: 884-949-008
  facebook: Julia Wandelt

  Z góry dziękuję i pozdrawiam:).

 10. Poszukuje menadżera muzycznego . Mam 15 lat i dużo śpiewam jestem utalentowany , wychowuje mnie tylko mama ojca nie uznajemy . Chciałbym sie wybic na wyżynę muzyki . Chciałbym ruszać w trasy koncertowe zajmuje się muzyką rożną. Chciałbym być sławny i kochany wiem że od tak tego nie da się zrobić ale wiem , że przy pomocy menadżera szybko wybije się na sławę muzyczną

  Ktoś chętny menadżer prosze o kontakt pod numer telefonu

  535731326

  Lub pod adres. Mailowy

  remik433@interia.pl

  Lub o wiadomosc na facebooku

  Remigiusz Świerczek

  Z góry dziękuje i prosze o. Pomoc 🙁 🙁 🙂

 11. Uliasha (czyli ja) puszukuje managera bądź agenta koncertowego. 🙂 Śpiewam muzykę POP w trzech językach. Obecnie jestem na etapie rozmów z wytwórniami na podpisanie umowy. Mam nowe piosenki (nie są zamieszczone w internecie) , a do jednej z nich niebawem nagrywam teledysk.

  Oficjalna strona internetowa: http://www.uliasha.pl
  Youtube: http://www.youtube.com/UliashaOfficial
  Facebook: http://www.facebook.com/UliashaOfficial

  Kontakt: uliasha@uliasha.pl

  Zapraszam do współpracy! 🙂

 12. Schemat jest bardzo prostym z mojej pozycji managera artystycznego.
  Manager (firma) – osoba odpowiedzialna prawnie za interesy zespołu/artysty. Umowy, negocjacje, kalendarz artysty.
  Cały czas jest mowa o załatwianiu koncertów, a przy artystach z pierwszej 50 w naszym kraju kiedy zbliżają sie w sezonie dni miast itd. Telefon sam sie urywa! Oczywiście, ze trzeba sie starać o klienta natomiast 80% koncertów bierze sie z odebranego telefonu i… negocjacji jak najlepszej ceny (są na to sposoby aby przetrzymac podpisanie umowy do maksimum, a w ostatnim ,momencie o jakieś 10% podnieść cenę gdyż np. mamy inna propozycje! Widzicie już jedna z ról managera? Jest twardym, myslacym graczem!
  Realizacja umowy, artysta ma przyjechać na gotowe i skupić sie przed wykonem.
  Zamknięcie umowy czyli pełne rozliczenie z klientem.
  Są dodatkowe osoby w managemencie, jak tour manager osoba odpowiedzialna za cały zespol i dopilnowanie aby wszystko podczas koncertu było zgodne z ustaleniami, osoba która kontaktuje sie z muzykami i powiadamia ich o każdym koncercie co, jak, gdzie i kiedy wyjazd.
  Są studenci bardzo czastomwykorzystywami do działań internetowych.

  Manager to firma prężnie działająca. Prawda jest bolesna, ale jak powiedzie Ci sie i zacznie być o Tobie głośno managerow będziesz miał/miała do wyboru do koloru. Artysta "no name" to długoterminowa inwestycja, która nie wiadomo czy sie zwróci.. Mogę wypromować taka osobę i zajmie mi to rok ciężkiej pracy, a po dwóch latach artysta stwierdzi, ze przechodzi do innego managementu ponieważ dają mu złote buty i gwiazdkę z nieba.. Ja jestem straty! A żaden manager sobie na to nie pozwoli ponieważ ma dom, firmę, ludzi, samochód… na które trzeba zarobić..

  Oczywiście wszystkim życzę powodzenia w poszukiwaniach. Nie mówię, ze jest to nie możliwe, ale trochę realnego swiata Wam tutaj przedstawiłem.

 13. menadżer to osoba zajmująca się wylansowaniem swojegj gwiazdy za wszelką cenę. Ma mnóstwo kontaktów z wytwórniami. Dobry menadżer wylansuje piosenkarzy z najgorszym głosem i to nie jest tak że menadżer nie organizuje koncertów on ustala gdzie i kiedy jest jego koncert i ile będzie kosztował. Psim obowiązkiem menadżera jest wypromowanie gwiazdy bo tu leży też jego interes, oboje oddzielnie nic nie zdziałają, menadżer nie ma kogo wypromować, a piosenkarz ma za mało kontaktów. Muzyka jest dla mnie wszystkim, jeśli trafi mi się menadżer z prawdziwego zdarzenia będę charowała jak wół byle by mnie cały świat usłyszał jak np. Justina Bibera czy Katy Perry . wiem czego chce ale sama sobie nie poradzę potrzebuję menagera który mi pomoże osiągnąć sukces na skale światową

 14. manager to osoba, ktora dba o interesy zespolu/artysty. ktos taki organizuje zaplecze ludzi, ktorzy wykonuja rozne rzeczy dla zespolu np. ktos przygotowuje strone www, ktos szuka koncertow (agent), ktos dba o strone medialna (PR) itd. manager koordynuje tym wszystkim, zgrywa w czasie, dopina na ostatni guzik. czesto jest tez tak, ze manager niektore z tych funkcji tak jakby przejmuje.. moze np. zalatwiac dodatkowo koncerty, albo robic strone www. ale to sie tyczy raczej mniejszych, niezaleznych wykonawcow.
  generalnie manager odciaza artyste z pozaartystycznych dzialanosci, ktore dla wiekszosci zespolow sa zbyt kompleksowe. czesto przeciez bywa tak, ze zespol sklada sie z kilku utalentowanych muzycznie osob, za to raczej zdezorganizowanych. taki zespol moze wiele skorzystac posiadajac managera, bez ktorego moze im sie nigdy nie wydostac poza wlasne podworko.
  pozdrawiam

 15. Sory ale w takim razie do czego jest menago, bo już kompletnie nie wiem. Czy jego zadaniem jest tylko ułatwianie kontaktów i doradztwo? W dzisiejszych czasach myślałem, że zarabia się głównie na koncertach? Więc jeśli to rola tzw. agenta koncertowego to jaka jest właściwie rola menadżera?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj