Facebook to najpopularniejszy portal społecznościowy na świecie, z którego korzysta 70,8% wszystkich użytkowników portali społecznościowych (Mintel report, 2009).

Mimo, iż w Polsce Facebook nie jest najpopularniejszy, grono użytkowników powiększa się bardzo dynamicznie, co z kolei otwiera możliwości promocji zespołu. Jeszcze w połowie zeszłego roku z Facebooka w Polsce korzystało około pół miliona użytkowników (Gazeta.pl), podczas gdy obecnie jest ich przeszło dwa miliony czterysta tysięcy.

PIERWSZE KROKI ZE STRONĄ ZESPOŁU NA FACEBOOK (Facebook Fan Page).

Żeby utworzyć stronę zespołu na Facebooku:

 1. wejdź na stronę umożliwiającą budowanie profili (stronę można zmienić na język polski, wystarczy wcisnąć rodzaj języka znajdujący się w lewym dolnym rogu zaraz po  Facebook @2010: English)
 2. wejdź na ‘utwórz stronę’
 3. spośród 3 dostępnych opcji wybierz tą, która cię interesuje

Stworzenie profilu na Facebook nie zabiera więcej niż dwie minuty, jednak zbudowanie dużego zaplecza fanów może zająć długie miesiące.

Teraz, kiedy twój profil jest już gotowy do akcji, powinieneś skupić się na rozwijaniu zaplecza fanów.

ZAANGAŻUJ NAJBLIŻSZE KONTAKTY

Pierwszą rzeczą w rozwijaniu zaplecza fanów jest ‘wykorzystanie’ swoich znajomych na facebooku, czyli ludzi, których prawdopodobnie spotkałeś osobiście, lub tych, z którymi miałeś wcześniejszy kontakt na facebooku.

Oznajm swoim znajomym, że stworzyłeś profil zespołu na facebooku i zaproponuj im, żeby dołączyli do szanownego grona fanów. Istnieje duże prawdopodobnieństwo, że zgodzą się bez żadnego ‘ale’.

CZAS NA WYSYŁANIE ZAPROSZEŃ

 1. wejdź na profil zespołu
 2. wciśnij: zaproponuj znajomym
 3. zaznacz znajomych, którym chcesz zaproponować, żeby dołączyli do grona fanów
 4. wyślij zaproszenia

 

KAMPANIA REKLAMOWA

Reklama na facebooku kosztuje, jednak jeśli możesz pozwolić sobie na wydatek choćby rzędu 50-200zł, może to być całkiem opłacalne. Zaletą reklamy na facebooku jest to, iż pozwala ona dotrzeć do wybranej, konkretnej grupy odbiorców, także pieniądze na reklamę nie idą w błoto. Można dostosować reklamę do odbiorców ze względu na wiek, płeć, lokalizację, zawód, itd.

Można płacić albo za ilość wyświetleń danej reklamy, bądź też ilość kliknięć. Co wybrać? To już zależy od ciebie. Jeśli chcesz dowiedzieć się jaka jest różnica pomiędzy tymi dwoma opcjami, przy wybieraniu kampani reklamowej powinieneś znaleźć link: więcej pomocy: CPC kontra CPM.

Żeby rozpocząć kampanię reklamową wejdź na reklamy na facebooku.

Póki co, możesz zacząć promować swój profil zespołu za pomocą własnej strony internetowej.

PROMOCJA ‘krzyżowa’ PROFILU ZESPOŁU

Teraz, kiedy wykorzystałeś już możliwość wysłania zaproszeń do swoich znajomych, czas na kolejny etap promocji, a mianowicie zamieszczenie banera z profilem zespołu na własnej stronie www lub blogu. Polega to na pobraniu ramki facebooka i wklejeniu jej na swoją stronę/blog. Procedura wygląda następująco:

 1. wejdź na facebook fan box
 2. wybierz swoją stronę
 3. wybierz, gdzie dodać widget
 4. skopiuj kod HTML i wklej go na swojej stronie www

Kiedy już zamieściłeś ramkę profilu zespołu z facebooka na swojej stronie bądź też blogu, głównym zajęciem jest sprawienie, ażeby ludzie zaczęli dodawać się do grona fanów. Można zaprosić jedynie ograniczoną liczbę znajomych do dodania się do takiej grupy, dlatego też, od pewnego momentu ważnym jest, żeby ludzie dołączali się z własnej inicjatywy. To sami zainteresowani powinni znajdować zespół i dodawać się do grona fanów, na tym polega cała idea.

Przede wszystkim, upewnij się, że twoi fani są aktywni. Posiadanie profilu zespołu z tysiącami fanów, z których żaden nie jest aktywny i gdzie nie ma interakcji pomiędzy fanami, mija się z celem. Zatem, warto przyjżeć się sposobom, dzięki którym można zwiększyć grono fanów, bez większego proszenia ludzi o dodanie się.

TWÓJ STATUS POWINIEN ‘WZYWAĆ DO AKCJI’

Jeśli jesteś znany, nie powinieneś mieć problemu z zaangażowaniem fanów do bycia aktywnym. Niestety, większość zespołów musi włożyć nielada wysiłek, żeby osiągnąć zamierzony cel – zbudować duże zaplecze fanów.

Jednym z najlepszych sposobów na zaangażowanie fanów do interakcji jest zadawanie pytań, wszak większość ludzi lubi głosować i wydawać opinie na jakiś temat.

Warto również zaproponować fanom, żeby zrobili coś, dzięki czemu mogliby w pewnym sensie czuć się ważną częścią w tej mikro-społeczności. Dwoma najlepszymi sposobami na zaangażowanie fanów do interakcji jest używanie przez nich funkcji ‘lubię to’ oraz ‘komentarz’.

‘LUBIĘ TO’ I ‘KOMENTARZ’ TO TWOI NAJLEPSI SOJUSZNICY

Aktywne uczestnictwo ze strony fanów na profilu zespołu wymaga podjęcia z ich strony inicjatywy. Tą inicjatywą może być albo kliknięcie funkcji ‘lubię to’, albo komentowanie postów: ‘dodaj komentarz’.

Obie te funkcje są niezwykle ważne w budowaniu zaplecza fanów. Za każdym razem, kiedy ktoś komentuje na twoim profilu, bądź też używa funkcji ‘lubię to’, działanie to jest wyświetlane w najnowszych zdarzeniach na profilu danego użytkownika. Przyjaciele takiego fana widzą aktywność tą na swoim własnym profilu. Ta forma aktywności kreuje ‘efekt virusa’ (ang. viral effect).

Jeśli twoje aktualności na facebooku są ciekawe, zmuszające do myślenia i w pewnym sensie prowokujące, użytkownicy, którzy nie znali cię wcześniej mogą zechcieć dołączyć do grona twoich fanów, ponieważ widzieli, że ktoś kogo znają, aktywnie udziela się w tym gronie.

Kluczem do sukcesu jest zatem upewnienie się, iż twoi fani używają funkcji ‘lubię to’ oraz komentują twoje posty.

WYKORZYSTANIE APLIKACJI FACEBOOKA

Jednym z powodów, dla których facebook stał się tak popularny, są jego liczne aplikacje zewnętrzne.

Aplikacje są najróżniejsze, a ich odkrycie proponuję dokonywać osobiście. Przytoczę tylko jedną z ciekawszych, a mianowicie FBML (FaceBook Markup Language). Jeśli jesteś biegły w języku HTML, to możliwości są nieskończone. Na przykład, można stworzyć stronę powitalną facebooka, tak że każdy kto nie jest twoim fanem zostaje przekierowany na taką stronę, zamiast na stronę z aktualnościami.

PODSUMOWANIE

Wykorzystanie możliwości i technik wyżej opisanych, z pewnością pomoże przyciągnąć więcej fanów. Należy jednak pamiętać, że liczby same w sobie nic nie znaczą.

Można mieć 50,000 fanów, jeśli jednak są oni nieaktywni, taka grupa nie spełnia swojej funkcji. Bez aktywnej grupy fanów, ani  oni, ani twój zespół nie skorzystają nic na uczestnictwu w grupie.

Istnieje ponadto szereg innych możliwości wykorzystania profilu zespołu do zbudowania dużego zaplecza fanów i jego eksploatacji. Jeszcze niejeden z nich zdradzę na tym blogu, także zapraszam ponownie!

TWOJA KOLEJ

Ten krótki przewodnik powinien pozwolić tobie stworzyć profil na facebooku oraz zbudować bazę fanów.

Jeśli masz jakieś pytania dotyczące tej lub innej kwestii to zostaw komentarz, lub napisz na maila.

PS. Upewnij się, że śledzisz ‘Promocję Muzyczną’ na blip.pl, twitter oraz na facebooku.

Poprzedni artykułMenadżer zespołu – rysOpis c.d.
Następny artykułRóżne aspekty zarządzania zespołem

6 KOMENTARZE

 1. A jak zmienić na funpageu zespołu muzycznego informacje ze zwykłych na informacje o zespole. Z kategoria, nazwa, tematy …itd na gatunek, miasto, wytwórnia, menadzer ….itd

 2. No wiesz… Facebook jest społecznościówką przyciągającą różnych ludzi w różnych celach. Dla mnie mnie jest najszybszą formą kontaktu zwłaszcza z Artystami zza granicy, do których innymi metodami często – z różnych względów – dotrzeć się nie da. Wystarczy się przyjrzeć temu, co się stało z MySpace. Początkowo to było fajne miejsce, można było uprawiać artystyczny mobbing (joke), a teraz to już zupełnie nie wiadomo, o co tam chodzi.

 3. No mnie właśnie ostatnio zaczepił na FB agent FBI ^^ Prawdopodobnie dlatego, że na FB funkcjonuję jako Wilfalcon Songsteel, co jest pseudo sugestią, że mogę mieć coś wspólnego z terroryzmem, albo jaką inną, niecną działalnością ^^

  • powaznie? no to niezle.. propaganda strachu nabiera rozpedu.. a fejsbuk to narzedzie wroga, dlatego wlasnie trzeba isc niezaleznie.. instalowac sie na wlasnych serwerach.. odciac sie od propagandy glownych mediow, silikonow i plastikow..;D

 4. "Jak donosi serwis SocialBakres już wkrótce Facebook przekroczy liczbę 700 milionów użytkowników. Przypomnijmy, że magiczne pół miliarda udało się zdobyć w lipcu 2010, zatem każdego dnia do witryny dołącza grubo ponad pół miliona internautów. (…)".

  Źródło: Dziennik Internautów

  • liczba naprawde imponujaca. facebook to dobre narzedzie do promocji muzyki. szkoda tylko, ze to narzedzie jest rowniez wykorzystywane przez sluzby wywiadowcze do profilowania ludzi.. ;D

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj