W ciągu zaledwie kilku lat, Facebook stał się największą platformą społecznościową na świecie, a dla muzyków istotnym narzędziem promocyjnym.
Na dzień dzisiejszy, liczba użytkowników portalu to ponad 800 milionów (http://www.checkfacebook.com/), przy czym ponad 500 milionów to aktywni użytkownicy, spędzający na FB ponad 700 miliardów minut miesięcznie.
Przeciętny użytkownik ‘lubi’ statystycznie około 80 stron, group i wydarzeń, oraz samemu dodaje 90 spośród ponad 30 miliardów zlepek informacji (linki do stron www, wiadomości, wydarzenia, notatki, zdjęcia itd.)
Użytkownicy FB to obywatele całego świata a nad platformą, która ciągle się rozwija, pracują deweloperzy z ponad 190 krajów.
Zważywszy na wpływ Facebook’a na praktycznie każdy aspekt socjalny, artystom/muzykom chcący rozpromować się, zaleca się posiadać swoją stronę z tego między innymi oczywistego względu siły liczb.

Facebook posiada wiele aplikacji przydatnych dla muzyków takich jak Root Music (rootmusic.com), My Band (facebook.com/rn.mybandapp) czy FanRx (http://www.fanrx.com – aplikacja zainstalowana na stronie FB ‘promocji muzycznej’: https://www.facebook.com/promocjamuzyczna/app_182222305144028).
Zważywszy na powyższe fakty, strona na FB staje się niezbędnym narzędziem do promocji muzyki w internecie.

8 zasad promocji na Facebook’u

Buddy Media Platform przeprowadziła badania, z których powstał raport zatytułowany “Strategies for Effective Facebook Wallposts: A Statistical Review”.
W badaniach tych wyszczególnione zostało kilka zasad promocji na Facebook’u:

 1. Postaraj się, żeby twoje wpisy były krótkie i ‘słodkie’.

  Wpisy o długości 80 i mniej znaków mają o 27% większą ‘stopę zaangażowania’, czyli prościej ujmując skuteczność dotarcia do odbiorcy.

 2. Zastanów się dobrze zanim użyjesz ‘URL shortener’

  Wiele osób korzysta ze ‘skracaczy’ linków typu goo.gl czy bitly.com. Niemniej jednak, stopa zaangażowania jest o 3 razy większa używając URL bez jego skracania.

 3. Postuj kiedy są największe szanse na odbiór.

  Wpisy poza godzinami pracy (10-16) mają o 20 procent większą stopę zaangażowania.

 4. Jedne dni są lepsze od drugich.

  Stopa zaangażowania jest o 18 procent wyższa w czwartki i piątki aniżeli w inne dni tygodnia, jednak sobota a zwłaszcza niedziala to także dobre dni na wpisy.

 5. Unikaj publikowania wiadomości w poniedziałki.

  Zbyt wiele rzeczy dzieje się od razu po weekendzie.

 6. Upewnij się, że twoje wpisy są rzeczowe i istotne.

  Próbujesz promować swój projekt więc pozostań przy tej tematyce.

 7. Nie zamieszczaj niepotrzebnych postów.

  Zbyt wiele wpisów może zniechęcić twoich fanów, co może skutkować tym, że przestaną cię ‘lubić’.

 8. Utrzymuj interakcję na wysokim poziomie.

  Pytaj swoich fanów o ich opinie i porady. Dzięki temu poczują się bardziej zaangażowani, co powinno odbić się pozytywnie na wzajemnych stosunkach i sprowokować jeszcze większą rzeszę fanów do wzajemnej interakcji.

Jeśli zamieszczasz wpisy jedynie dla utrzymania kontaktu ze znajomymi lub po to, by dawać im znać czym w danej chwili się zajmujesz, to te informacje niekoniecznie się ciebie tyczą. Natomiast jeśli zamieszczasz wpisy w pewnym sensie strategicznie w ramach promocji swojego projektu, to dla zmaksymalizowania skuteczności, trzymaj się powyższych punktów.

PS. Facebook to bardzo dobre narzędzie do promocji muzyki w sieci, jednak trzeba pamiętać, że najważniejszą wirtualną przestrzenią zespołu w sieci jest własna strona www, a najskuteczniejszym narzędziem dobrze prowadzona mailing lista. (wpis o prowadzeniu  mailing listy niebawem!)
Facebook mimo swoich niewątpliwych atutów posiada szereg minusów, z których najoczywistrze to ‘polityka prywatności’. Ci którzy interesują się tą tematyką zapewne doskonale wiedzą o co chodzi. Ostatnia wymuszona zmiana stron na ‘timeline’ także pokazuje, że kontrola nad funkcjonalnością jest mimo wszystko znikoma. MySpace stał się przeżytkiem, więc nigdy nie wiadomo jaki los podzieli Facebook.
Więcej o stronie na Facebook’u można przeczytać we wpisie pt. ‘Profil zespołu na facebook’u‘ (wpis z przed 2 lat, więc trochę się przez ten czas zdąrzyło pozmieniać).

źródło:

Owsinski, B., (2011), Music 3.0: A Survival Guide for Making Music in the Internet Age, 2 edition, Hal Leonard. 

musicthinktank.com
checkfacebook.com

Poprzedni artykułJak zorganizować trasę koncertową zespołu – krok po kroku.
Następny artykułScena dla umarłych

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj