Badania analityczne będą odgrywały coraz znaczniejszą, bardziej powszechną formę w prowadzeniu ogólnej strategii biznesowo-promocyjnej muzyków.
Strony z serwisami typu Next Big Sounds udostępniły muzykom przybory analityczne, pomocne na każdym etapie ich muzycznej wycieczki. Coraz większa ilość zespołów oraz artystówkorzysta z narzędzi analitycznych w planowaniu tras koncertowych, kampanii marketingowych oraz strategii dystrybucyjnych. Dzięki temu, mają oni możliwość zaoszczędzić trochę grosza oraz odkrycia nowych możliwości promocyjnych.
Relacja „handlowa“ pomiędzy artystą-fanem będzie się w dalszym ciągu rozwijać, stając się bardziej opłacalną.
Serwisy typu Topspin, Tunecore, Bandcamp czy ReverbNation, w zamian za interakcję z ich fanami, dokonały nielada pomocy artystom w kreowaniu ich przychodu, Ponieważ artyści stają się coraz bardziej zaznajomieni z nowymi technologiami, z pewnością jeszcze więcej możliwości w tej materii się pojawi. Fani mają obecnie otwarty ‚kanał‘ dzięki któremu mogą bezpośrednio wchodzić w interakcje z danym artystą. Dla takowych, pod warunkiem, że będą oni potrafili zutylizować możliwości jakie płyną z wykorzystania tych technologii, będzie to kreować większe możliwości uzyskania przychodu.
Koniec działania na własną rękę – nadchodzi czas pracy zespołowej.
O ile artysta będzie potrafił we właściwy sposób budować zaplecze fanów (zwłaszcza poprzez bezpośrednią komunikację z nimi), będą oni w stanie pomóc w realizacji strategii zespołu. Wielu artystów staje w obliczu konieczności zajmowania się działaniami administracyjno-promocyjnymi; zarywają noce, odpowiadając każdemu agentowi koncertowemu, komunikując się z mediami itp. Pomoc, której artysta potrzebuje, polega na odciążeniu go od tego rodzaju czasochłonnych zajęć i umożliwieniu mu twórczej działalności i pracy nad warsztatem muzycznym. Kluczem do osiągnięcia tego celu jest zbudowanie kompetentnego zespołu ludzi. Wniosek nasuwa się sam: sukces muzyka zależy od opanowania dostępnych mu narzędzi.