Po latach względnej posuchy przychody z nagrań muzycznych wzrosły o 5,9%. Odpowiada za to głównie 112 milionów użytkowników płatnych subskrypcji, którzy przyspieszyli wzrost dochodów z nagrań muzycznych o 60,4%. Obecnie cyfrowy dochód stanowi aż 50% globalnych przychodów z muzyki.

W 2016 roku globalny rynek muzyczny zanotował 5,9%-owy wzrost, czyli najwyższy od czasu, gdy w 1997 roku organizacja IFPI zaczęła śledzić rynek. Zgodnie z opublikowanym w kwietniu raportem IFPI, dochody ogółem za 2016 rok wyniosły 15,7 mld dolarów.

Pod koniec 2016 roku już 112 milionów użytkowników płatnych subskrypcji pobierało płatne utwory muzyczne, co pozwoliło osiągnąć wzrost o 60,4% w stosunku do roku poprzedniego. Po raz pierwszy też w ubiegłym roku cyfrowy dochód wynosił połowę globalnych zysków z nagrań. Wzrost liczby przesyłu danych niweluje spadek pobrań o 20,5% i spadek przychodów fizycznych o 7,6%.

Osiągające rekordowe wyniki firmy napędzały ten wzrost przychodów dzięki stałym inwestycjom, nie tylko w artystów, ale też w systemy obsługujące platformy cyfrowe, co pozwoliło na licencjonowanie ponad 40 milionów utworów w setkach usług.

Przemysł muzyczny działa obecnie na rzecz powrotu do zrównoważonego wzrostu po okresie 15 lat, podczas których przychody spadły o blisko 40%. Sukces ten wymaga rozwiązania problemów na rynku znanych jako „luka wartości”, a także wynika z wieloletnich inwestycji i innowacji firm muzycznych w celu doprowadzenia do silnego i dynamicznego rynku muzyki cyfrowej. Specjaliści uważają, że potencjał muzyczny jest nieograniczony, ale aby ten rozwój miał charakter trwały, utrzymane muszą być inwestycje w artystów. Trzeba też zrobić więcej, by chronić wartość muzyki i wynagradzać kreatywność muzyków. By muzyka mogła dalej rozwijać się w cyfrowym świecie, musi istnieć uczciwy rynek cyfrowy.

Wzrost zysków z muzyki

Luka wartości

Luka wartości opisuje rosnącą niezgodność między wartością serwisów świadczących usługi przesyłu muzyki, takimi jak YouTube, a przychodami osiąganymi przez tych, którzy inwestują w muzykę. Jest to największe zagrożenie dla przyszłej stabilności przemysłu muzycznego.

Usługi przesyłu strumieniowego wideo, niewłaściwie wykorzystujące „bezpieczne porty”, obejmują największą na świecie publiczność muzyczną, szacowaną na ponad 900 milionów użytkowników. Przychody, które powracają do posiadaczy praw za pośrednictwem tych usług w 2016 r. wyniosły 553 mln dolarów. Natomiast znacznie mniejsza baza użytkowników – 212 milionów użytkowników usług subskrypcji audio (zarówno płatnych, jak i obsługiwanych przez reklamy), którzy wynegocjowali licencje na uczciwych warunkach, wygenerowała dla firm zyski na ponad 3,9 miliarda dolarów.

Globalny przemysł muzyczny nadal pracuje nad przeciwdziałaniem nielegalnej dystrybucji muzyki, która osłabia legalny rynek. IFPI i jej grupy krajowe zidentyfikowały w 2016 roku 19,2 miliona adresów URL jako hosty naruszające prawo i wydały 339 milionów żądań wobec Google, zobowiązujących firmę do „wycofywania” witryn naruszających przepisy prawa. Ponadto Komisja Europejska określiła lukę w wartości jako zniekształcenie rynku, które wymaga rozwiązania legislacyjnego i zaproponowała projekt aktu prawnego, który jest obecnie rozpatrywany przez Parlament Europejski i Radę Ministrów.

Najważniejsze dane

  • Globalny wzrost przychodów: + 5,9%
  • Cyfrowy udział globalnych przychodów: 50%
  • Wzrost przychodów cyfrowych: + 17,7%
  • Wzrost przychodów z transmisji strumieniowej + 60,4%
  • Dochody fizyczne: -7,6%
  • Dochody z pobrań: -20,5%

KLIKNIJ TUTAJ i pobierz raport na temat kondycji branży muzycznej w 2017 (w jezyku angielskim).

raport

Poprzedni artykułJak nazwać zespół muzyczny
Następny artykułLogo zespołu muzycznego, czcionka, kolorystyka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj