Czy wiesz, że…

  • Większość umów z wytwórniami płytowymi nie zobowiązuje wytwórni do produkcji płyty, a nawet w mniejszy stopniu do jej wydania?
  • Jeśli napiszemy razem jakiś utwór, przy czym ty będziesz autorem tekstu a ja muzyki, to oboje posiadamy jednakowe prawo do muzyki i do tekstu. Przy tym nikt z nas nie ma prawa użyć muzyki lub samego tekstu bez rozliczenia się ze ‘wspólnikiem’

Branża muzyczna na przestrzeni ostatnich lat ciągle próbuje się na nowo zdefiniować. Dynamika zmian spowodowana rozwojem internetu i nowych technologi wymyśla coraz to nowsze sposoby konsumpcji muzyki przez słuchaczy. Mimo, że portale typu Limeware czy Piratebay zostały zamknięte, piractwo wciąż ma się dobrze, cfanie maskując się w cyberprzestrzeni.

Sprzedaż płyt CD notuje dalsze spadki, a sprzedaż muzyki w postaci cyfrowej nie jest w stanie tego zrekompensować. Wytwórnie płytowe tracą przychody, zwalniają pracowników i ogólnie panikują. Globalna ekonomia jedynie pogłębia negatywne nastroje.

Ale są też dobre wieści. Dostarczanie muzyki drogą cyfrową zaczyna stanowić coraz znaczniejszy procent biznesu (aktualnie około 50% w skali globalnej) i ciągle współczynnik ten rośnie. Fakt faktem, że sukcesywny spadek płyt CD przyczynia się do tych zmian proporcji znacznie.

Popyt na muzykę, mimo piractwa, nigdy nie był tak wielki. Zaobserwować można coraz to nowsze trendy w dostarczaniu muzyki do konsumenta (internet, smartfony), co oznacza iż muzyka jest obecnie ogólnie dostępna dla ludzi, którym nigdy by w głowie nie było pójście do sklepu muzycznego w celu zakupu płyty. Pamiętam, jak chodziło się kupować kasety jeszcze, no ale to już pradawne czasy:)

Twórcy muzyki, jak nigdy do tej pory, mają możliwość bezpośredniego dotarcia do potencjalnego fana na wiele różnych sposobów. Serwisy typu Spotify przeżywają swoje chwile chwały, choć na marginesie przez wielu muzyków są szkalowane za słabą wypłacalność. Firma TechNavio przewiduje, że globalna sprzedaż elektroniczna w latach 2015-2019 będzie wzrastać rocznie 14.61%.

Wraz z napływem coraz to nowszych serwisów serwujących muzykę słuchaczom, zapewne wielu z was zastanawia się, w jaki sposób zarabiają twórcy muzyki w roku 2015?

Temat jest dosyć długi, ale niemniej, postaram się kulisy w kolejnych wpisach. Ostrzegam niemniej, że znajomość rynku polskiego u mnie kuleje, więc serwuję jedynie prawdy uniwersalne i realia największych rynków muzycznych (USA, UK).

 

Źródło: Hypebot, Everything You Need to Know About the Music Business

Poprzedni artykułSukces i niezależność – 8 kroków do niezależnego sukcesu w branży muzycznej
Następny artykułMuzyka i biznes – ryzyko bycia muzykiem

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj