W dzisiejszych czasach istnieje dużo więcej sposobów na przebicie się w branży muzycznej, bez względu na to czy tworzysz muzykę, czy też jesteś jej pasjonatem.

Minęło 18 lat od kiedy Napster pojawił się na rynku rewolucjonizując całą branżę. Dzisiaj, komponuje się i słucha więcej muzyki niż kiedykolwiek wcześniej, a przepływ zarówno pieniędzy jak i możliwości uległ radykalnej zmianie.

Dawno dawno temu, sześć głównych wytwórni kontrolowało branże muzyczną. Teraz istnieją trzy główne wytwórnie płytowe (Sony BMG, Universal Music Group, Warner Music Group), które w dodatku nie kontrolują już przemysłu muzycznego tak jak to miało miejsce kiedyś. Tradycyjny model biznesowy wytwórni płytowych polegający w dużej mierze na kontroli rynku został zburzony, co też otworzyło zarówno potencjalnym muzykom jak i menadżerom nowe możliwości.

MUZYCY JAKO PRZEDSIĘBIORCY

W przeszłości, jeśli było się muzykiem, podpisanie kontraktu z wytwórnią płytową było głównym celem. Duże wytwórnie kontrolowały rynek na tyle, iż żeby dotrzeć do większej rzeszy słuchaczy, logika zespołów i artystów była prosta – podpisać kontrakt z dużą wytwórnią.

W dzisiejszych czasach, artyści i zespoły mają do dyspozycji cały wachlarz najróżniejszych opcji – wystarczy “jedynie” podjąć inicjatywę i włożyć w to wszystko solidną pracę.

Możesz nagrać muzykę we własnym pokoju i udostępnić bezpośrednio słuchaczom za pomocą na przykład platformy Soundcloud. Możesz też spędzić lata grając setki koncertów w najróżniejszych miejscach, zdobywając fanów jeden po drugim dzięki czemu po latach jesteś w stanie zapełnić stadion i przebić się na listy przebojów. No może z tym stadionem to lekko przesadzone, ale wiadomo o co chodzi. Możesz też próbować staromodnej (i najtrudniejszej) drogi, czyli podpisać kontrakt z dużą wytwórnią. Zawsze możesz próbować wszystkie trzy warianty naraz.

Twoja ścieżka zależy po pierwsze, od twojego talentu, a po drugie od tego ile chcesz kontroli chcesz mieć nad swoją karierą i w jakim kierunku iść. Wybór należy do ciebie.

Sukces w branży muzycznej uzależniony jest w głównej mierze od relacji między artystą i fanami.

Pomimo ogólnoddostępności do technologii zezwalającej na promocję muzyki i komunikację z fanami, głównym motorem napędowym budowania trwałych relacji jest granie koncertów na żywo.

W świecie online każdy może wyprodukować i wrzucić w sieć świetną produkcję muzyczną a dopiero koncerty na żywo weryfikują autentyczność danego wykonawcy i pozwalają na budowanie głębszych relacji pomiędzy artystą i odbiorcami.

Sukces artysty jako muzycznego przedsiębiorcy wymaga kreatywności i rozeznania rynkowego. Dla większości muzyków, rozwój umiejętności biznesowych które w tych czasach są praktycznie niezbędne, stanowi największe wyzwanie w byciu artystą XXI wieku.

Poprzedni artykułTworzenie od podstaw i promowanie strony internetowej
Następny artykułNawiązywanie kontaktów w branży muzycznej

1 KOMENTARZ

  1. Dzień dobry,
    chciałam zapytac czy prowadzicie Państwo otwartą rekrutację do Działu Promocji/Handlowego/Sprzedaży/wsparcia przy koordynacji projektów artystycznych?
    W razie otwartości chętnie podeślę swoje CV.
    Pozdrawiam serdecznie

    Beata Wyrobek

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj